Nemcsak esztétikai okai vannak a foghiányok pótlásának. Az élet minőségén is tudunk ilyenkor változtatni. Emelkedik az önbizalom, a társas kapcsolatok minősége is javul. Az egész fogsor egészsége szempontjából is igen nagy jelentősége van, mivel a rágást is befolyásolja a foghiány. Következtében a szomszédos fogak elmozdulnak vagy kiemelkednek a fogmederből, ezáltal túlterhelődnek és csontvesztés is kialakulhat.
Különböző fogpótlásokat különböztetünk meg, vannak a rögzített és a kivehető pótlások. A nem megfelelően gondozott fogpótlás fogínygyulladást, fogszuvasodást, fogkőképződést, gombásodást okoz. A tisztántartás azért fontos, mert a nem megfelelő otthoni szájápolás következtében a pótlás alatt a fog elszuvasodik, ezért újra kell cserélni a pótlást, rosszabb esetben elveszítjük az addig még egészséges fogunkat.
Rögzített fogpótlások
Porcelán héj
Elszíneződött, szabálytalan formájú fogakra javasoljuk a héjat. A fogtechnika által készített vékony réteg, ami csak minimális foganyag veszteséggel jár. Ezt ragasztással rögzítjük a fogakra. Kerüld vele a túl kemény vagy ragadós ételek fogyasztását. Keményebb magvakat és csontot ne ropogtass vele. Napi kétszer, alaposan moss fogat és ne feledkezz meg a fogköztisztításról sem.
Betétek
Akkor használjuk őket, amikor a fogszuvasodás akkora mértékű, hogy nem tudjuk töméssel pótolni a hiányt, de még nincs szükség koronára. A fog megfelelő formára csiszolása után lenyomatot veszünk a fogról, amit egy következő alkalommal már be is ragasztunk. Mivel fogtechnikai laborban készül, így élettartama is hosszabb mint egy tömésnek. Azonban fontos a félévenkénti kontrollvizsgálat. A napi kétszeri, alapos fogmosás és fogköztisztítás elengedhetetlen, hogy a betét időtálló maradjon.
Korona
Gyökérkezelt, vagy nagy kiterjedésű szuvasodás esetén használjuk. Ez egy fixen rögzített pótlás, amihez a fogat először megfelelő formára kell csiszolni. Anyaga lehet cirkónium vagy fémkerámia. Napi kétszer, alaposan moss fogat, és semmiképpen se feledkezz meg a fogköztisztításról sem. Ugyanolyan gondosan kell tisztítani, mint a saját fogainkat.
Implantátum
Egy vagy több foghiány pótlására használjuk. Előnye, hogy a szomszédos fogaktól független, nem kell hozzá lecsiszolni őket. A csontba ültetett csavar csontosodás után kap egy felépítményt amire a korona kerül. Csavarozható pótlás esetében a későbbi korrekció alkalmával egyszerűen eltávolítható a korona az implantátum károsodása nélkül. Ugyanúgy tisztítsd, mint a saját fogat. Napi kétszer alaposan moss fogat, használj fogköztisztítót és fogselymet is. Ha híd pótlásod van, ugyanúgy ügyelj a hídtest alatti részre, használj fogközkefét vagy superflosst.
Kivehető fogpótlások
Részleges kivehető fogpótlás
A természetes fogakhoz kapcsokkal rögzülnek. Anyaga egy fémlemez amit a fogak és műíny borít. A kivehető részt minden étkezés után meg kell tisztítani az ételmaradékoktól. Ajánlott erre a célra kifejlesztett műfogsor tisztító kefét használni. Soha nem szabad a tisztításhoz fogkrémet használni, mert a benne lévő szemcsék megsértik a műfogsort, így a lepedék még jobban rátapad. Ne feledkezzünk meg a saját fogainkról sem. A napi kétszeri és alapos fogmosás és fogköztisztítás elengedhetetlen.
Teljes kivehető fogpótlás
Teljes foghiány esetén alkalmazzuk. Mivel nem tud rögzülni természetes foghoz, ezért nem annyira stabil mint egy részlegesen kivehető pótlás, főleg az alsó állkapcson. A tisztítását ugyanúgy kell végezni mint a részlegesen kivehetőnél. Minden étkezés után meg kell tisztítani műfogsor tisztító kefével. Érdemes a mosdókagylóba ilyenkor egy törölközőt rakni, mert akkor nem sérül meg, ha véletlenül kicsúszik a kezünkből.
Implantációs fogpótlás
Egy stabilabb és komfortosabb rögzítést biztosít, és az étkezés is könnyebb vele. Ez is lehet teljes vagy részleges műfogsor. Tisztítása ugyanúgy történik, mint a nem implantációval rögzült részleges vagy teljes kivehető fogsornak.