Ma Magyarországon még nagyon keveset beszélnek a fogágybetegségről (parodontitis), ezért mi ahol csak tehetjük felhívjuk rá a figyelmet. Már csak azért is, mert sokan kizárólag a fogaik állapotára figyelnek, az ínyükkel, fogágyukkal kevésbé, vagy egyáltalán nem foglalkoznak, még akkor sem, ha konkrét problémát észlelnek.
Tény ugyan, hogy a fogágybetegség nehezen felismerhető, mert sokáig nincsenek egyértelmű jelei. Ha viszont megjelennek, akkor már viszonylag előrehaladott állapotban van a gyulladás, így mindenképp fontos a minél előbbi kezelés.
A fogágybetegség kialakulásának okai
👉bizonyos örökletes vagy szerzett betegségek (például: anyagcsere-betegségek, cukorbetegség)
👉elhanyagolt szájhigiénia, a nyál magas baktérium állománya
👉rendszeres dohányzás
👉rendszeres alkoholfogyasztás
👉bizonyos gyógyszerek is negatív hatást gyakorolhatnak ínyünk állapotára
👉hormonális változások (serdülőkor, terhesség)
A fogágybetegséget komolyan kell venni és minél előbb kezelni kell, ugyanis számtalan esetben vezet a fogak végleges elvesztéséhez. Szomorú tény, de 40 éves kor fölött a lakosság 60%-át érintő fogbetegségről beszélünk!
- duzzadt fogíny
- fogínyvérzés
- ínyvisszahúzódás – amikor az ínyszél láthatóan visszahúzódik és a fog érzékennyé válik a hideg, vagy savas ételekre
- kellemetlen lehelet (a megszaporodott baktériumok miatt)
- fogfájás, vagy valami olyasmi, ahogy fogalmazni szoktak pácienseink 🙂
- meglazult fogak
Páciens beszámolók alapján tudjuk, hogy ha észlelik is a jeleket az érintettek, akkor egyből a reklámokból jól ismert fogkrémek után nyúlnak és attól várják a javulást. A fenti tünetek jelentkezésekor azonban mindenképp érdemes fogorvoshoz fordulni és professzionális segítséget kérni, hogy tartós megoldást kaphasson erre a fogászati problémára.
Akiket fokozottan érint a fogágybetegség
Kismamák
Ha tudnátok mennyi várandós hölgyet érint a probléma! Sokan tabuként kezelik a fogágybetegséget, ezért nem annyira köztudott, pedig kismamáknál a hormonális változások nagyban elősegíthetik a fogágybetegség kialakulását. Ha gyulladást tapasztalunk a fogágyban, akkor azt azonnal kezeljük, de nem kell megijedni, ez egy minimál invazív beavatkozás, ami a babára semmilyen veszélyt nem jelent!
Diabetesesek
A diabetes sajnos sok betegségnek a “melegágya”, köztük a fogágybetegségnek is. Sokan első hallásra azt gondolják, hogy ez nem tűnik logikusnak, hiszen ők cukrot sem fogyasztanak és a szénhidrát bevitelük is alacsony, akkor mégis mitől romlana a foguk, vagy lenne fogínygyulladásuk?
Nos, ennek oka az, hogy a száj ph értéke az ő esetükben más, ami a baktériumok elszaporodását idézi elő. Ebből aztán egyenesen következik a fokozott fogkő képződés, ami nemcsak a fogakon, de az íny alatt is kialakul. Ha ez az állapot sokáig kezeletlen marad, máris eljut a páciens a fogágybetegséghez.
A fogágybetegség kezelése
A fogágybeteg páciensek terápiás kezelésének kezdetén 2-3 havonta javasoljuk a fogkőeltávolítást és a szűrővizsgálatot, de ezt minden esetben egyénileg határozzuk meg.
A sikeres kezelés érdekében szoros kontroll alatt tartjuk az érintetteket, mely során minden részletre kiterjedően megmutatjuk és gyakoroljuk a helyes fogtisztítási technikát.
És hogy mi garantálja leginkább a fogágybetegség sikeres kezelését? Bizony a páciens együttműködése. A rendszeres és alapos otthoni fogápolás kizárólag a páciens szorgalmán és kitartásán múlik, ahogy a rendszeres fogkőeltávolításon való részvétel is.
Mi konkrét útmutatással és természetesen időnként a professzionális fogtisztítással tudunk Önnek segíteni a gyógyulásban.
Vigyázzon fogai egészégére, járjon rendszeresen fogászati szűrővizsgálatra, így garantáltan megelőzhető a komolyabb fogászati problémák kialakulása és a fogvesztés. Dr. Tián Tamás parodontológus szakorvos kollégánk kiemelt szakértője és fanatikusa a témának, nála a legjobb kezekben van minden páciens!